Marie Němcová – Není dobré, aby člověk žil křesťanství sám

Marie Němcová vedla od podzimu 2022 přípravu na biřmování v Blatné. Dojížděla k nám z Pastoračního střediska v Českých Budějovicích. Kromě teologických znalostí jsme na ní při setkáních obdivovali její nadšení a „tah na branku“, kterým nás všechny dokázala zvednout ze židle nebo dostat na kolena. Ochotně souhlasila s žádostí o rozhovor, který probíhal online formou.

Jak ses dostala k práci v Pastoračním středisku?
Studovala jsem na Teologické fakultě Jihočeské univerzity a během studia mne oslovil P. Roman Dvořák, který tehdy vedl Diecézní centrum mládeže, zda bych se chtěla zapojit do práce s mládeží. Pracovala jsem tam asi dva roky a pak se objevil P. Tomas van Zavrel, který mi dal na starost fundraising. Od září 2022 jsem byla ředitelkou nově zřízeného Diecézního centra pro evangelizaci. Mým úkolem bylo vybudovat centrum. Nyní jsem práci na biskupství ukončila a jdu vstříc novým výzvám.

Co to znamená fundraising?
Fundraising je systematická činnost, jejímž výsledkem je získání finančních či jiných prostředků, v tomto případě pro Spolek Most – České Budějovice, který napomáhá financování projektů Pastoračního střediska v naší diecézi. Prakticky to znamenalo žádat o granty a dotace vypisované Městem České Budějovice, Jihočeským krajem a dalšími českými i zahraničními dotačními tituly, např. United States Conference of Catholic Bishops (Konference katolických biskupů USA).

Proč ses rozhodla studovat teologii?
Otázky o Bohu a o víře mne zajímaly od malička. Rodiče mi na ně odpovídali, tak abych to ve svém věku chápala. Vyrůstala jsem ve Starém Městě na moravském Slovácku, kde je víra velmi živá. Mám staršího bratra a mladší sestru. Doma i ve farnosti jsme se společně modlili a mluvili o životě s Bohem. Chodila jsem na výuku náboženství a žila ve společenství mládeže. Studovala jsem na církevním Stojanově gymnasiu na Velehradě. Studium teologie bylo pro mne velkou touhou a po maturitě přirozenou volbou. Je důležité, abychom uměli přemýšlet o tom, čemu věříme.

A proč v Českých Budějovicích? Vždyť to je dost daleko od domova.
To vlastně ani nevím. Uvažovala jsem i o jiných možnostech, nakonec vyšly Budějovice. Věřím tomu, že mne sem Bůh zavedl. Jak jsem sem přijela, vnímala jsem, že je to ono. Nikdy jsem nelitovala, stále si říkám, že to byla vynikající volba. Studium teologie dá člověku opravdu hodně – od formace myšlení, až po rozvoj osobnosti a vědecké dovednosti. Teologie jako věda o Božím zjevování prohlubuje můj vztah s Ním. Čím více Boha poznáváme, tím více ho můžeme milovat.

S mládeží a v Pastoračním středisku jsi pracovala při studiu?
Ano. Ještě stále studuji, v současnosti dokončuji doktorát. Disertační práci píši na téma „Evangelizace jako úkol církve“. Věřím, že příští rok touto dobou bude hotová.

Co pro tebe znamená mše svatá?
Mám za to, že mše svatá je největší dar, který zde na zemi máme. Zároveň vnímám, že je důležité také živé společenství bratří a sester, kde se lidé navzájem poznávají, společně se modlí, sdílejí svoji víru, mluví spolu o vztahu k Bohu. Není dobré, aby člověk žil křesťanství sám. Během života jsem prošla několika společenstvími, např. Koinonia Jan Křtitel, společenství vysokoškoláků u salesiánů v Českých Budějovicích a dalšími společenstvími.

Jaké jsou tvoje oblíbené modlitby?
Velmi ráda mám zpívané chvály ať už ve společenství nebo i když sama hraji na kytaru. Moje oblíbená píseň je: „God, You´re so good“ (Bože, Ty jsi tak dobrý). Každý den chci opěvovat Boží dobrotu, která se tak hojně projevuje v mém životě. Poslechnout si ji můžete tady: www.youtube.com/watch?v=yMji7TypHOI. Dále mám také ráda adoraci v tichu, mši svatou, rozjímání, růženec, …

Mělas při studiu nějaké oblíbené nebo neoblíbené předměty?
Moc ráda mám trinitologii (učení o Trojici), dogmatiku, biblistiku, velmi mě bavila také psychologie a pedagogika. Náročná pro mne byla metafyzika, bylo to pro mě jako učení se novému jazyku, ale jsem ráda, že jsem ji věnovala čas, stojí na ní filosofické myšlení a to je pro život velmi užitečné.

Máš nějaký oblíbený citát?
Od svatého Pavla: „Všecko pokládám za ztrátu, neboť to, že jsem poznal Ježíše, svého Pána, je mi nade všecko.“ Filipským 3, 8.  Mám ho na dveřích. (Poznámka F.J.: Maruška otáčí kameru na dveře. Uvedený citát je velkými písmeny nahoře, celé dveře jsou polepeny dalšími citáty, poznámkami, grafy.) Mám jej na očích, a tak mě povzbuzuje k radosti a vděčnosti, že mám v životě to nejcennější, co člověk může mít – Pána Ježíše.

Jak prožíváš přípravu na biřmování v Blatné?
Bylo pro mne velice krásné setkávat se s biřmovanci. A také jsem vděčná za možnost spolupráce s tebou a s Ludmilou. (Poznámka F.J.: Od ledna 2023 jsme se s manželkou zapojili do vedení přípravy na biřmování.) Vnímala jsem, že Bůh má tuto skupinku velmi rád a chce jim dát to nejlepší. Věřím, že s každým z nich má Pán Bůh velký plán a modlím se za ně.

Píšeš o evangelizaci, také ji nějak realizuješ v praxi?
Mimo jiné nyní procházím formací a zároveň se podílím na organizaci Školy křesťanského života a evangelizace Marie z Nazaretu, Matky církve, zkráceně se tomu říká „Škola Marie“. Web: skolamarie.cz. Od roku 2013 se podílím na františkánských misiích v oblasti pouliční evangelizace. Jednou za rok až dva uspořádají františkáni v nějakém větším městě misijní týden, procházíme ve dvojicích městem, mluvíme s lidmi o Pánu Ježíši a modlíme se za ně. Vidět, jak se Pán Bůh dotýká životů lidí, je pro mě něco, co mě dělá šťastnou.

Jsou v rámci evangelizačního centra plánovány také nějaké aktivity na sociálních sítích?
Vznikly stránky evangelizace.online, jejichž cílem je pomáhat při vzdělávání, motivaci a inspiraci evangelizačních aktivit.

Květen 2023                                                                     Rozhovor připravil František Jirsa